جاده چالوس

جاده چالوس، مسیری پیچ در پیچ به مقصد بهشت. نام جاده چالوس نه تنها برای تهرانی ها و ساکنین کرج آشناست، بلکه آوازه زیبایی و جذابیت اش به گوش باقی هموطنان و البته گردشگران خارجی نیزی رسیده. جاده ای با نام رسمی و کمتر شناخته شده " 59 " که یکی از مهم ترین جاده های شمال کشور است. جاده چالوس از میانه شهر کرجدر استان البرزآغاز می شود و درنهایت با گذر دادن مسافران خود از دل بی نظیرترین مناظر، آن ها را به شهر چالوس در مجاورت دریای خزر می رساند. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا اینبار، کمی بیشتر از تنها تاریخ ساخت جاده برایتان بگویم، از جاذبه های طبیعی جاده چالوس پنهان شده در مسیر که بازدیدشان را نباید از دست داد و البته رستوران هاش، به همراه عکس های دیدنی و جذاب. پس با ما در لیان همراه باشید برای تماشای جاذبه های گردشگری جاده چالوس ...

کمی بیشتر درباره جاده چالوس

 جاده 59 یا جاده چالوس، در زمان پادشاهی رضا شاه ساخته شد و در سال 1312 به بهره برداری رسید. زیبایی بی نظیر جاذبه های طبیعی جاده چالوس باعث شد تا به سرعت، مراکز اقامتی، رستوران و مراکز تفریحی در اطراف آن شکل بگیرد و تمامی اینها، چالوس را به یکی از مهمترین شاهراه ارتباطی ایران تبدیل کند. ساخت سد امیر کبیر یا سد کرج نیز، باعث رونق منطقه شد. البته ساخت جاده زیبای چالوس به هیچ عنوان پروژه ای ساده نبوده است، ساختن جاده در دل کوه ها و حفر تونل های متعدد در مسیر، همگی نشان از نبوغ مهندسی به کار برده شدنه در طراحی این مسیر دارد.

جاذبه های گردشگری جاده چالوس

هرچند که جاده زیبای چالوس را به طور رسمی در لیست یکی از جاده های خطرناک ایران قرار داده اند اما مسافران خوش ذوق نیز، آن را در مقام اول لیست زیباترین جاده های ایران قرار داده اند که قطعا، مناظر زیبا و جاذبه های طبیعی جاده چالوس، یکی از دلایل آن است. جاذبه های طبیعی مانند رودخانه های کرج، شاهرود، کردان و چشمه های جوشان آب معدنی، آبشارهای رویایی، کوه ها و قله های بی همتا و البته پوشش گیاهی که در هر فصلی زیبایی های خاص خود را دارد. در ادامه تعدادی از جاذبه های گردشگری جاده چالوس را معرفی خواهیم کرد.

سد کرج یا همان سد امیرکبیر

سد کرج که در مسیر جاده سرسبز چالوس قرار گرفته است، همچون تابلوی نقاشی زیبا، منظره ای بی نظیر و آرامش بخش را برای مسافران بوجود آورده. سد کرج اولین جاذبه گردشگری در مسیر است که با داشتن امکانات تفریحی و رفاهی، می تواند گزینه ای خوبی برای توقفی چند ساعته باشد. ماهیگیری، قایق سواری و بازدید از روستای زیبای وارین در آن سوی سد را نیز، فراموش نکنید.صخره های هفت خواهران

صخره های هفت خواهران، یکی از جاذبه های گردشگری بین راه است و البته حاصل تخیل قوی مسافران. این تخته سنگ های قطور و ایستاده که در یک طرف جاده قرار دارند، به علت زیبایی و نظم ساختاری خود، مورد توجه بسیاری از عکاسان قرار گرفته اند.

تونل کندوان

علاوه بر منظره بی نظیری که بعد از خروج از تونل کندوان تمامی مسافرین را شگفت زده می کند، ایمن تونل از نظر مهندسی اهمیت بسیاری داشته و دارد. ساخت تونل کندوان با ابزاری ساده و ابتدایی مانند کلنگ و تیشه در آن سال ها، تقریبا غیرممکن می رسید اما مهندسان و کارگران، بعد از سه سال، غیرممکن را ممکن ساختن و مسیر تهران به شمال را کوتاه تر.

روستای مسیر جاده شگفت انگیز چالوس

روستای هریجان، یکی از زیباترین روستاهای موجود در مسیر جاده حیرت انگیز چالوس است که دارای مناطق حفاظت شده نیز می باشد. شما می توانید در روستا اقامتی یک روزه داشته باشید، از آبشار هریجان دیدن کنید و یا در صورتی که عکاس و یا طبیعتگرد حرفه ای هستید، با گرفتن مجوز از ز سازمان حفاظت محیط زیست، برای کل، کبک، خرس و پلنگ، راهی طبیعت اطراف آن شوید.
روستای کندلوس نیز که این روزها به یکی از جاذبه های گردشگری چالوس تبدیل شده است و دارای اقامتگاه و رستوران های بسیار است، می تواند انتخابی عالی برای اقامت، استراحت و خوشگذرانی باشد. تابلو ورودی این روستا در 5 کیلومتری مرزن آباد و در مسیر " کجور " قرار دارد.
روستای سپهسالار نیز با داشتن آبشار، تنگه ای زیبا و البته امامزاده که مورد احترام اهالی است، می تواند برای توقفی چند ساعته و عکاسی عالی باشد.

" روستای هریجان  "" روستای کندلوس "

" روستای سپهسالار "

شهرستانک

شهرستانک، یکی دیگر از روستاهای سرسبز و دیدنی در مسیر جاده سرسبز چالوس و البته روستای محبوب ناصرالدین شاه در گذشته است. با کوچه باغ هایی که درختان صنوبر بر آن ها سایه انداخته اند و چشمه گاه گیله و رودخانه ای که انتخابی عالی برای خوشگذرانی و استراحت است. البته در شهرستانک بازدید از قلعه دزبند، کاخ ناصری و کتیبه قدیمی اش را هم نباید از دست داد. روستای شهرستانک در کیلومتر 44 جاده چالوس قرار دارد.

غار یخ مراد

غار یخ مراد یکی از ماجراجویانه ترین مقاصد برای افراد علاقه مند به غانوردی در مسیر جاده حیرت انگیز چالوس است. البته قبل از هر چیز بهتر است بدانید که برای بازدید از این غار باید توانایی جسیمی بالایی داشته باشید و البته زمان، زیرا ورودی غار در ارتفاعات منطقه مصفا در چهار کیلومتری گچسر از جاده فرعی «شاه پل» و «کهن ده» قرار گرفته است. هرچند که مسیر غار شیب بسیاری دارد و البته دسترسی دشوار برای افراد عادی اما بازدیدکنندگان با نیروی جسمانی بالا، در نهایت می توانند به 3 تالار اصلی آن برسند.
دریاچه ولشت

دریاچه ولشت رو می توان بهشت پنهان شده در دل طبیعت جاده زیبای چالوس دانست. دریاچه ای که در یک گودال سرسبز قرار گرفته و کوه های اطراف آن را از دیدهای پنهان کرده اند. سکوت و آرامش، منظره بی نظیر و طبیعت بکر اطراف دریاچه باعث شده است تا بسیاری از افراد، برای تفریح، قایقرانی و یا شب مانی و کمپینگ، دریاچه ولشت در مسیر جاده چالوس را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. برای رسیدن به دریاچه نیز باید از سمت مرزن آباد، خودتان به روستای "کلنو" برسانید.

سایر جاذبه های گردشگری مسیر جاده چالوس

به غیر از مکان های دیدنی ذکر شده، جاده زیبای چالوس جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد. آبشارهایی مانند آبشار نوجان، آبشار خور، آبشار سواسره، آبشار ارنگه و آبشار اکاپل و یا مناطق سرسبزی مانند پارک جنگلی چالوس، پارک جنگلی نمک آبرود، دریاچه سد دریوک، کلاردشت و ...
رستوران های جاده چالوس

یکی از تفریحاتی که در جاده چالوس می توان انجام داد، رستوران گردی است. صرف صبحانه و نهار در رستوران های که علاوه بر کیفیت بالای غذا، منظره ای زیبا و دیدنی دارند، بدون شک تجربه ای فراموش نشدنی را برای شما رقم می زند. آشکده کندوان قبل از رسیدن به جاده سرسبز چالوس، رستوران لاله در ابتدای جاده از سمت کرج، جگرسرای سیاه بیشه، رستوران میرزایی در کیلومتر 7 جاده چالوس که نامی بسیار شناخته شده است و ... همگی می توانند انتخابی عالی برای صرف وعده غذایی در کنار رودخانه و در سایه درختان تنومند و کهن سال منطقه باشند.

 

 

 

1397/03/19
منبع :
تعداد بازدید 288
-جاده -چالوس-لیان-توریست-جهان-جهانگردی-ایرانگردی-حقایق-آژانس هواپیمایی-سفر-    مجله
درباره ما

رزرواسیون لیان ، سایت اینترنتی رزرو هتل های داخلی دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی هورنور پارس با مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور می باشد که تحت نظارت کامل این آژانس در زمینه رزرو هتل و خدمات گشت و ترانسفر به هموطنان گرامی مشغول به فعالیت می باشد.

ارتباط با ما

شیراز - خیابان لطفعلی خان زند - سه راه نمازی - ساختمان شماره 1 طبقه دوم

07132232096

09173193035

نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد نشانه امنیت خرید شماست
شماره حساب ها
پاسارگاد
سید جعفر پاک فطرت
1408000117945481
پاسارگاد
سید جعفر پاک فطرت
5022291072070251
logo-samandehi